Co należy wiedzieć na temat pomp chemicznych?

Każdy zakład, bez względu na przemysł, powinien charakteryzować się zarówno efektywnością wykorzystywanych w nim urządzeń, jak i bezpieczeństwem. Dotyczy to w szczególności miejsc, w których każdego dnia stykamy się z substancjami potencjalnie szkodliwymi. Z tego też powodu, konieczny jest zakup odpowiednio dostosowanych urządzeń, dzięki którym przetwarzane ciecze i gazy nie będą w stanie wydostać się na zewnątrz. Jednym z podstawowych elementów każdej instalacji jest tu pompa chemiczna, spełniająca rygorystyczne normy bezpieczeństwa. W niniejszym artykule opowiemy Wam o zasadniczych kwestiach, związanych z tymi popularnymi maszynami.

Najistotniejsze cechy pomp chemicznych

Ponieważ osprzęt tego typu musi transportować substancje, takie jak ropa naftowa, kwasy czy wodorotlenki, dobra pompa chemiczna powinna odznaczać się hermetyczną konstrukcją. To właśnie ona zapewnia bowiem urządzeniu wzorową szczelność, zapobiegając tym samym uszkodzeniu pozostałych maszyn oraz zaszkodzeniu zdrowiu i życiu pracowników. Niezwykle istotna jest tu również konstrukcja wnętrza pompy. Przetłaczane medium nie może bowiem wchodzić w bezpośredni kontakt z metalem, co mogłoby doprowadzić do przedwczesnego zużycia się osprzętu. Z tego też powodu, jeszcze przed zakupem warto jest skontaktować się z dystrybutorem i opowiedzieć o naszych potrzeb. Specjaliści pomogą nam wówczas w doborze niezawodnej pompy, dostosowanej do tłoczenia substancji, obecnych w naszym zakładzie.

Rodzaje pomp chemicznych

Podobnie jak wiele innych elementów profesjonalnej armatury, także i pompa chemiczna posiada kilka odmian, opracowanych z myślą o pracy z różnymi substancjami. Najczęściej stosowana jest tu pompa hermetyczna, nazywana również magnetyczną. Ponieważ wał silnika jest w niej odseparowany od wału pompy, ryzyko powstania wycieku jest tu praktycznie zerowe. Dzięki temu, pompy tego typu wykorzystuje się w przypadku substancji żrących czy łatwopalnych. Równie popularnym wyborem są tu pompy ślimakowe, nazywane też śrubowymi. Urządzenia te odznaczają się wysoką kulturą pracy oraz wytrzymałością, co czyni je znakomitym wyborem przy tłoczeniu ropy czy też kleju. W przypadku, gdy poszukujemy rozwiązania bardziej kompaktowego, warto jest przyjrzeć się z kolei profesjonalnym modelom wirowym z funkcją samoregulacji.