Czym są plotery i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Trafiając na określenie “ploter” nie każdy zdaje sobie sprawę z tego czym on tak naprawdę jest i z czym można połączyć to słowo. Plotery znane są ze swojej różnorodności, gdyż posiadają one wiele zastosowań.

Plotery najprościej mówiąc to urządzenia podłączane do komputera, za sprawą których można pracować przy dużych oraz płaskich powierzchniach. Są one najczęściej wykorzystywane w poligrafii, a także przez architektów, grafików, czy artystów. Plotery spotkać można równie często w agencjach reklamowych oraz biurach. Do czego jednak one służą? Plotery warto jest podzielić na kilka grup, uzależnionych od ich zastosowania. Pierwszą możliwością ploterów jest nanoszenie obrazu na określone materiały. Dzięki ploterom można także wycinać różne kształty z arkuszy folii oraz tworzyw. Za ich sprawą również wykonuje się żłobienia według zaprojektowanego wcześniej w komputerze wzoru. Plotery ułatwiają realizację bardzo wielu zadań, współpracują z różnorodnymi materiałami, poczynając na papierze, a kończą na drewnie, czy kamieniu. 

Zastosowanie ploterów w praktyce

 Plotery można stosować w celu nanoszenia obrazu, a taki zabieg jest bardzo często wykorzystywany w wielu branżach, wymagających przygotowywania wielkoformatowych grafik, projektów, czy nawet map. Plotery te można podzielić ze względu na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest obsługiwany przez nie format, a drugą i równie istotną- zastosowana technologia. Wyróżnić można również plotery atramentowe, które wykorzystują tusz lub atrament do nanoszenia obrazu na nośnik, które najczęściej są używane w celu uzyskania wysokiej jakości grafiki. Za pomocą lasera w szybkim tempie uzyskać można  różnego rodzaju wydruki za pomocą ploterów laserowych. Wyróżnić można również plotery solwentowe, które nanoszą na nośnik farbę solwentową, którą wyróżnia bardzo wysoka odporność na wiele czynników oraz są one wykorzystywane przy produkcji materiałów i gadżetów reklamowych, a także są one wykorzystywane do druku na różnych nośnikach, a nawet tkaninach.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *