Diagnostyka sprężarek – zbiór najważniejszych informacji

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym i technicznym. Energia nośna tego typu jest generowana przez sprężarki. Aby jednak procesy przemysłowe odbywały się zgodnie z harmonogramem, a firma nie miała opóźnień, takie urządzenia trzeba regularnie serwisować. Dlaczego diagnostyka sprężarek jest tak istotna? 

Diagnostyka sprężarek – dlaczego jest ważna?

Firma, która realizuje usługę, jaką jest diagnostyka sprężarek, powinna być przede wszystkim dyspozycyjna oraz wyróżniać się terminowością i doświadczeniem. Jednak przed zdecydowaniem się na taką usługę, warto dowiedzieć się, dlaczego regularny serwis sprężarek czy kompresów jest tak istotny?

Przede wszystkim taki zabieg pozwala zwiększyć żywotność całej maszyny oraz pozwala zminimalizować ryzyko wysokich kosztów naprawy. Sprężarki to urządzenia, zapewniające czyste powietrze, a co za tym idzie, regularna diagnostyka sprężarek, to gwarancja dostarczania możliwie, jak najczystszego powietrza oraz znalezienie wczesnych usterek. 

W jaki sposób odbywa się diagnostyka sprężarek?

Poprawna diagnostyka sprężarek musi odbywać się przy użyciu różnych narzędzi. Analiza stanu danych urządzeń musi zapewniać konkretne odpowiedzi dla przedsiębiorcy, który kalkuluje każde koszty serwisowania. Takie założenia można spełnić jedynie przy użyciu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. 

W pierwszej kolejności serwisanci rozpoczynają diagnostykę od zmierzenia początkowej wartości strumienia oraz szczelności sprężarki. W kontekście prac serwisowych dobre firmy zawsze mierzą ciśnienie w punkcie krytycznym. Taki zabieg oznacza, że diagnostyka sprężarek została przeprowadzona na najwyższym poziomie. 

Diagnostyka sprężarek – dodatkowe aspekty, o których nie można zapomnieć

Diagnostyk, weryfikując stan techniczny sprężarki, powinien sprawdzać procent wycieku. Według statystyk takie zjawisko może występować wśród urządzeń na poziomie 20-30%. Poprawna diagnostyka sprężarek pozwala obniżyć wyciek nawet do 10%.