Dmuchawa powietrza nowej generacji – zalety turbodmuchaw i dmuchaw Rootsa

Dmuchawy powietrza pomagają w zapewnieniu transportu dużych mas powietrza. Do najczęściej stosowanych rodzajów dmuchaw zalicza się rotacyjne dmuchawy Rootsa, dmuchawy śrubowe, odśrodkowe, a także bocznokanałowe. Specjalnym rodzajem wspomnianych urządzeń są turbodmuchawy.

Gdzie stosowane są dmuchawy powietrza?

Dmuchawy to podstawowe urządzenia wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków, transporcie pneumatycznym, jak również zakładach chemicznych. Mogą być używane jako pompy próżniowe czy też do napowietrzania zbiorników hodowlanych ryb i basenów. W rolnictwie dmuchawy powietrza są podstawą funkcjonowania linii udojowych, w których podciśnienie stosowane jest do wstępnego schłodzenia udoju.

Dmuchawy powietrza Rootsa – na czym polega ich wyjątkowość?

Dmuchawy Roots’a zwykle pracują jako pompy próżniowe. Cechują się dużą wydajnością sięgającą  do 9770 m3 na godzinę na podciśnieniu 50 kPa i nadciśnieniu 100 kPa. Jest to rodzaj urządzenia pracującym bez sprężania wewnętrznego. Dwa symetryczne wirniki poruszają się w obudowie o płaskich zakończeniach i cylindrycznym przekroju, a ich pracą steruje przekładnia zębata.

Czym wyróżniają się turbodmuchawy?

Dmuchawy odśrodkowe czyli turbodmuchawy to dmuchawy powietrza, które charakteryzują się przepływem promieniowym. Wyróżnia się dmuchawy turbinowe z przekładnią wewnętrzną smarowaną olejem oraz bezolejowe, wysokoobrotowe dmuchawy turbinowe ze zintegrowanym napędem o zmiennej prędkości obrotowej. Te drugie spotykane są najczęściej jako urządzenia z łożyskami magnetycznymi oraz urządzenia z łożyskami powietrznymi. Zaletą zastosowanych w tym typie dmuchawy powietrza łożysk powietrznych jest to, że nie wymagają one ani elektrycznej, ani mechanicznej, czy pneumatycznej regulacji również w gdy pracują w zmiennych obciążeniach dynamicznych.

http://www.powietrze.com.pl/produkty/dmuchawy/

Turbodmuchawy cenione są za energooszczędny tryb pracy na biegu jałowym oraz sprawne funkcjonowanie na bardzo niskich prędkościach obrotowych.

Zalety nowoczesnych dmuchaw powietrznych

Reasumując sprawdzona technologia turbosprężarek Samsung Techwin umożliwiają obniżenie kosztów operacyjnych, a także niskie koszty eksploatacyjne. Unikalna budowa konstrukcji dmuchawy zapewnia nieograniczoną trwałość, niski poziom hałasu i minimalny poziom wibracji. W przypadku najbardziej wymagających klientów istnieje możliwość zamontowania nań obudowy dźwiękochłonnej. Wspomniana oszczędność energii możliwa jest dzięki zastosowaniu wysokiej wydajności wirników o szerokim spektrum pracy, czy też zastosowanie przepustnicy łopatkowej pozwalającej precyzyjnie sterować obciążeniami układu.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *