Do czego służy kotwa wkręcana?

Kotwa wkręcana to najpopularniejszy sposób łączenia danej konstrukcji z gruntem. Dzięki prostej konstrukcji takiego wkrętu jest on powszechnie wykorzystywany w budownictwie we wszelkich pracach mechanicznych. Wkręty tego typu charakteryzują się szerokim zastosowaniem i niezwykłą wytrzymałością, która jest przecież niezbędna, aby zapewnić stabilność konstrukcji.

Kotwa wkręcana – z jakiego materiału jest wykonywana?

Zazwyczaj dobrej jakości kotwa wkręcana jest wykonywana ze stali. Dzięki zastosowaniu takiego materiału kotwa jest wytrzymała i trwała. Takie cechy sprawiają, że kotwa tego typu jest stosowana części niż kołki rozporowe. Elementy stabilizujące typu mogą być z powodzeniem montowane do podłoża pełnego lub miękkiego tj. piasek czy żwir. Warto jednak zaznaczyć, że aby kotwa spełniała swoje założenie, trzeba wykorzystywać ją zgodnie z przeznaczeniem określonym przez producenta.

Kotwa wkręcana – czym jest?

Tak naprawdę w branży budowlanej kotwa wkręcana jest znana także jako łącznik, kołek czy ankier. W praktyce taki element jest stosowany do konstrukcji, która wymaga łączenia ze sobą różnych elementów, a także samej konstrukcji do ziemi. Na rynku budowlanym kotwa wkręcana występuje w formie ślub lub zgiętego pręta. Obie formy są używane do łączenia maszyn z gruntem. W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka rodzajów kotew, które różnią się od siebie przeznaczeniem i nośnością.

Kotwa wkręcana – rodzaje

Na rynku materiałów budowlanych możemy wyróżnić kilka rodzajów kotew wkręcanych. Najczęściej w Polsce stosowana jest kotwa stalowa, kotwa chemiczna i kotwa do ziemi. Jeśli musisz połączyć warstwy murowanych ścian, składających się z trzech warstw to z pewnością warto zastosować kotwy stalowe. Produkowane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Kotwy wkręcane stalowe można dzielić według kilka kategorii. Na przykład biorąc pod uwagę specyfikę łączenia można wyróżnić kotwę do spoin, kotwę wbijaną i kotwę wkręcaną.

Do prac z użyciem żywicy świetnie sprawdzają się kotwy chemiczne. Pozwalają one połączyć powierzchniowo dwie substancje. Przez pracowników branży budowlanej kotwy chemiczne są nazywane łącznikami wklejanymi, przeznaczonymi do wykonywania solidnych mocowań bez użycia kołków i dybli. Trzecim rodzajem są kotwy do ziemi. Kotwa wkręcana lub wbijana tego typu pełni funkcję wspornika. Z tego względu bardzo często element stabilizujący tego typu jest wykorzystywany w pracach ogrodowych, gdzie powstaje konieczność stabilizacji konstrukcji drewnianych. Specjaliści wskazują, że jeśli konstrukcja ma zostać posadowiona na miękkiej ziemi, trzeba użyć kotwy o dłuższym zakończeniu.

Kotwa wkręcana – jak się montuje?

Wyżej wyszczególniliśmy kilka rodzajów kotew. W praktyce każdy rodzaj trzeba zamontować w odmienny sposób, aby wydobyć potencjał materialny i konstrukcyjny takich elementów. Na przykład kotwa wkręcana wykonana ze stali musi być wpuszczona w spoinę warstwy nośnej na około 5 cm. Z kolei kotwy chemiczne można montować po uprzednim wywierceniu otworu i usunięciu pyłu.