Elektrozawór — co to, jakie ma zastosowanie

Systemy wykorzystujące wodę muszą być wyposażone w osprzęt, który kontroluje ich pracę. W wypadku na przykład stosowanych w ogrodach systemów nawadniania jednym z ważniejszych elementów jest elektrozawór. To urządzenie ma naprawdę duży wpływ na działanie takiego systemu. Czym jednak jest elektrozawór i jakie jest jego dokładne zastosowanie?

Elektrozawór — co to, zasada działania

Jednym z komponentów między innymi w systemach nawadniania ogrodowego jest właśnie elektrozawór. Jest to część mająca formę zaworu sterowanego elektrycznie. Najczęściej elektrozawór składa się z dwóch elementów, czyli elektromagnesu, który bywa również nazywany cewką, a także zaworu głównego. Istnieją jednak również bardziej skomplikowane rodzaje elektrozaworów. 

Zasada działania elektrozaworu jest niesamowicie prosta. Gdy sygnał elektryczny zostanie wysłany do cewki, zostaje on przekazany do zwierciadła, czyli elementu w zaworze głównym. W ten sposób elektrozawór jest otwierany, dzięki czemu woda może swobodnie przez niego przepłynąć. To, co jest najważniejsze w zasadzie działania elektrozaworu, to jednak fakt, iż może on być tylko jednokierunkowy. 

Zastosowania i rodzaje elektrozaworów

Oczywiście elektrozawory to zróżnicowane urządzenia i można wyróżnić wiele ich typów. Podstawowe są zawory klasyczne, które są jednodrożne i działają na impuls elektryczny. Oprócz tego spotkamy elektrozawory impulsowe, a także bezpośrednio oddziałujące. W bardziej skomplikowanych systemach nawadniania są z kolei wykorzystywane elektrozawory dwu-, trój- lub czterodrożne. 

Zastosowania elektrozaworów są z kolei proste. Najczęściej stosuje się je w systemach nawadniania, które zostały zautomatyzowane. Dzięki temu, że otwierają się dzięki impulsowi elektrycznemu, można nimi sterować bez manualnej ingerencji. Wystarczy w tym celu stworzenie odpowiednio zaprogramowanego systemu, który będzie wysyłać taki sygnał elektryczny o określonych porach i w ten sposób uruchamiał system nawadniania. Z tego powodu elektrozawory są stosowane zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.