Kosiarka bijakowa a kosiarka rotacyjna

Podczas zakupu sprzętu wielokrotnie zastanawiamy się jaki sprzęt będzie odpowiedni do tego, co potrzebujemy, jaka powinna to być marka, jaka cena. A może zakup dwóch niezależnych sprzętów będzie pozwalał na wykonanie większej liczby zabiegów w naszym ogrodzie? Pytań jest wiele, a samych sprzętów na rynku również. Jak wybrać ten właściwy?

Kosiarka bijakowa

Warto zacząć od tego, że jest to odmiana kosiarki rotacyjnej, a dokładniej jest to rodzaj sprzętu w którym istotną rolę odgrywają tak zwane bijaki – elementy rozdrabniające rośliny. Bijaków w kosiarce jest kilkanaście lub kilkadziesiąt. Wszystko zależy od wielkości kosiarki. Charakteryzują się one kształtem podobnym do litery „L” bądź „T”. Kosiarki bijakowe pracują na bardzo wysokich obrotach, które dochodzą do 3000 na minutę. Zobacz więcej na https://www.hary-janson.pl/kosiarki-bijakowe/

Pod tą frazą znajdziemy takie sprzęty jak: kosiarka bijakowa z koszem, kosiarka bijakowa na wysięgniku oraz kosiarka bijakowa do ciągnika. Głównym zadaniem kosiarek bijakowych jest nie tylko ścinanie roślin, ale również rozdrabnianie i świetnie sobie radzą z krzakami, grubymi chwastami. Najczęściej wykorzystywane są jednak do koszenia nieużytków i przydrożnych poboczy dróg. Tam sprawdzają się najlepiej i do takich zadań warto ich używać.

Kosiarka rotacyjna

Świetnie sprawdza się przy bardzo dużych powierzchniach podczas ścinania wysokich traw. Częścią tnącą jest tu ostry nóż, który porusza się ruchem obrotowym wokół własnej osi. Maszyna ta wymaga jednak dużej mocy ze względu na swoje przeznaczenie a jej zdecydowaną wadą jest szarpanie rośliny, która zostaje przecięta już po pierwszym zetknięciu z nożem.

Kosiarki bijakowe a kosiarki rotacyjne

Istotną kwestią różniącą oba sprzęty jest mechanizm tnący. W przypadku kosiarki bijakowej są to bijaki/młotki, a przy kosiarce rotacyjnej będą to ostrza. Bijaki są znacznie mocniejsze od noży, co sprawia, że są odporne na ścieranie. Dzięki temu kosiarka może ścinać nie tylko trawę, ale też rośliny twardsze i o większej średnicy łodyg. Drugą różnicą jest fakt, że w kosiarce rotacyjnej ostrze porusza się wokół własnej osi, a w bijakowej w płaszczyźnie pionowej.

Ostatnią różnicą będzie oczywiście zastosowanie. Rozległa świetnie sprawdzi się przy rozległych terenach, a bijakowa przy nieużytkach i poboczach dróg. Warto pamiętać, że kosiarki bijakowe to również: kosiarka bijakowa z koszem, kosiarka bijakowa na wysięgniku oraz kosiarka bijakowa do ciągnika. Jeśli nie jesteśmy pewni warto udać się do sklepu. Dobrej jakości kosiarki znajdziemy również na hary-janson.pl.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *