Miara zwijana – na co zwrócić uwagę przy jego kupnie?

Miara zwijana jest podstawowym przyrządem znajdującym się w skrzynce zarówno każdego pracownika branży budowlanej, jak i majsterkowicza. Jednak, aby nasze pomiary były precyzyjne ważne, aby miara zwijana była wysokiej jakości. Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie miary zwijanej? 

Jakość ma znaczenie

Jakość miary zwijanej w gruncie rzeczy jest uzależniona od taśmy mierniczej. Czołowi producenci wytwarzają taśmy z wysokojakościowej stali węglowej. Taśma, która jest głównym elementem miary, profilowana jest w taki sposób, aby w poprzecznym przekroju mogła przyjąć kształt łuku. Dzięki takiemu wyprofilowaniu taśma cechuje się wytrzymałością oraz elastycznością, co gwarantuje łatwy i szybki pomiar danej odległości. 

Określona precyzja

Jak już wspominaliśmy, taśma miernicza jest najważniejszym elementem. Dlatego każda taśma musi spełniać określone normy odnoszące się do precyzji pomiaru. Zazwyczaj każda miara zwijana czołowego producenta spełnia wymagania norm EU według II klasy dokładności. Jeśli dana miara zwijana spełnia takie normy, możemy być pewni, że błąd pomiarowy nie będzie większy niż 0,7 mm na odległości 2 m. Dodatkowo miary zwijane najlepszych producentów pokrywają taśmę dodatkową warstwą antykorozyjną i są barwy żółtej lub białej. 

Miara zwijana z zaczepem

Oprócz samej taśmy ważnym elementem miary zwijanej jest zaczep, dzięki któremu możemy być pewni, że nasze pomiary będą precyzyjne. Kupując miarę zwijaną, warto jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób jest zamontowany omawiany zaczep. Najlepszej jakości miary posiadają zaczepy bazujące na trzech nitach. Mierząc odległości na zewnątrz, zaczep niepozornie się wysuwa, natomiast na wewnątrz delikatnie się wsuwa. Taki mechanizm gwarantuje eliminację ryzyka złego pomiaru. 

Trwała obudowa

Miary zwijane zazwyczaj są używane w warunkach budowlanych, z tego względu ważne, aby była ona solidna oraz odporna na uszkodzenia. Na rynku zazwyczaj można spotkać miary wykonane z tworzywa sztucznego lub stali – te drugie cechują się jednak większą wytrzymałością. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *