Grzejniki elektryczne, konwektorowe, które wyróżniają się na tle innych obniżonym stopniem zużycia energii elektrycznej oraz większą wydajnością cieplną, tak długo wyczekiwane w końcu trafiły do sprzedaży. Mianowicie chodzi o grzejniki Nogen, które w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami wodnymi, olejowymi i kumulacyjnymi oferują niespotykaną jak dotąd wydajność grzewczą. Nic dziwnego, że Urząd Patentowy w naszym kraju przyznał temu wynalazkowi patent!
Skąd wziął się pomysł na grzejniki elektryczne energooszczędne?
W wyniku długoletnich badań, doświadczeń i żmudnych starań konstruktorów pochodzących ze Słupska – Tadeusza Żurawskiego oraz pomysłodawcy całego przedsięwzięcia Tadeusza Tatarzyńskiego doszło do stworzenia grzejnika, który zużywa niewielką ilość energii elektrycznej, a przy tym jest bardzo wydajny. Grzejnik Nogen może z sukcesem zastępować system centralnego ogrzewania w wolnostojących domkach lub szeregowcach. Wydobywające się ciepło z urządzenia, to główna zasługa spiralnych grzejnych umieszczonych wewnątrz radiatora. Ten element wykonany jest z aluminiowych blach i mimo swoich niewielkich rozmiarów ma duży potencjał grzewczy.
Najtrudniejszym momentem było wykonanie ich, gdyż w zamyśle pomysłodawców miały liczyć sobie grubość zaledwie 0,2 milimetra. Spawanie tak cienkich blach podjęli się sami twórcy. Grzejniki elektryczne energooszczędne posiadają także aluminiową obudowę grzejnika. Jest to równoznaczne z tym, że nie są ciężkie, a do tego posiadają zwiększoną odporność na korozję. Grzejnik Nogen nie ma sobie równych także pod względem bezpieczeństwa. Obudowa nie ulega nagrzewaniu, więc przy przypadkowym dotknięciu nie dojdzie do oparzeń.
Atuty grzejnika Nogen
Uwagę specjalistów z branży zwróciło mikroprocesorowe sterowanie. Zainstalowane czujniki monitorują na bieżąco temperaturę radiatora i w zależności od ciepłoty otoczenia jest regulowany pobór mocy. Wmontowany programator można ustawić na każdy dzień tygodnia w ramach dziesięciu przedziałów czasowych i temperatur. Na wyświetlaczu można odczytać stopień zużycia energii w kilowatogodzinach oraz potencjalny koszt zużytej energii.
Kolejnym atutem rozwiązania Słupszczan są niewielkie nakłady inwestycyjne przy montażu grzejników energooszczędnych. Nie ma potrzeby, aby stosować w tym przypadku rur, pieców czy kominów. Grzejniki elektryczne energooszczędne będą działały przy zwykłej instalacji elektrycznej o napięciu 230 V. Szacuje się, że grzejniki Nogen zużywają 600 watów na godzinę, to praktycznie pięciokrotnie mniej niż elektryczne grzejniki olejowe. Wynalazek ten został opatentowany i oznaczony numerem 195568. Urządzenia są zaliczane do grona sprzętu „home intelligence”. Długo nie trzeba było czekać, aby w 2013 roku zespół projektowy otrzymał nagrodę „Innovatica 2013” w kategorii: „Innowacyjne rozwiązania za grzejnik elektryczny”. Grzejniki Nogen na kanwie swojej popularności zostały wyposażone w możliwość ustawiania temperatury oraz czasów włączenia i wyłączenia.