Nowoczesne rolnictwo

Obecnie rolnictwo w dużej mierze opiera się o różnego rodzaju maszyny. Nikogo nie dziwi kombajn pracujący na polu i samodzielnie wykonujący pracę jaką kiedyś wykonywało wielu ludzi.

Nikogo nie dziwią ciągniki z przyczepami poruszające się po polach. Jest to normalny krajobraz. Obecnie jednak producenci idą już znacznie dalej i szukają coraz to nowszych rozwiązań. Obecnie są zaawansowane prace na tym, aby ciągniki i kombajny były autonomiczne. Komputery i cyfryzacja zagościły się już na dobre w rolnictwie tak samo jak i w innych gałęziach przemysłu. Jest to możliwość na wielką rewolucję w rolnictwie. Rolnikowi tylko pozostanie wymienić filtry do maszyn rolniczych i sprawdzać jak rośnie jego uprawa.

Inteligentne maszyny rolnicze

Inteligentne maszyny niosą za sobą wiele korzyści, stąd nie dziwi fakt, że rolnicy zainteresowali się takimi rozwiązaniami. Dzięki zastosowaniu komputerów można prowadzić dokładny monitoring upraw czy też racjonalnie planować produkcję. Nowoczesne rolnictwo obecnie ma do dyspozycji i wykorzystuje bardzo dużo nowoczesnych technologii. Przykładem jest oprogramowanie, które jest dostępne z chmury i możemy korzystać z niego zarówno na tradycyjnym komputerze jak i również na smartfonie czy też tablecie. Do tego programu trafiają informacje zbierane za pomocą czujników, które mają zamontowane zwierzęta lub maszyny. Dzięki zbieraniu informacji o polach specjalne programy wyliczają ilość potrzebnego nawozu lub też ile roślin należy wysadzić na danym obszarze. Maszyny oczywiście mają wbudowane GPS i na ich podstawie wiedzą gdzie i co w jakich ilościach wysypać.

Technologia GPS w maszynach rolniczych

Nawigacja satelitarna przyczyniła się do dużego skoku technologicznego. Dzięki GPS można wskazać dokładnie gdzie jest nasza maszyna z bardzo dużą dokładnością. Dzięki temu można wprowadzić dokładnie trasę przejazdu naszego urządzenia i na podstawie sygnału GPS nasz kombajn będzie poruszał się po polu. Dokładność jest nawet do kilku centymetrów. Połączenie maszyny rolniczej wraz z komputerem daje możliwość stworzenia pola naszych upraw.

Kolejnym zastosowaniem jest dopasowanie ilości nawozów mineralnych do potrzeba konkretnej gleby. Dzięki lokalizacji i obliczeniom komputera w jednym miejscu można dać więcej nawozów a w drugim mniej. Dzięki prowadzeniu maszyn rolniczych sygnałem GPS to uzyskujemy bardzo dokładny tor jazdy a co za tym idzie nie nakładamy się na już przejechane fragmenty pola jak i również niczego nie ominiemy.

Rolnictwo precyzyjne

Kolejnym idealnie pasującym do rolnictwa precyzyjnego są ciągniki rolnicze, które mają wysoki poziom techniczny. Dzięki temu można nimi sterować za pomocą komputera. Kabina takiego ciągnika bardziej przypomina wnętrze kokpitu samolotu a nie ciągnika rolniczego. Obsługa takiego ciągnika zdecydowanie wymaga sporego doświadczenia. Konsola ma wiele przełączników i kontrolek. Opanowanie tego wymaga sporo czasu, jednak kiedy już opanujemy to będzie on nam bardzo pomagał w codziennej pracy.