Pehametr – czym jest i co się nim mierzy?

Pehametry to urządzenia, którymi mierzy się odczyn badanego roztworu. Osoba badająca ma na celu sprawdzenie, czy jest on kwaśny, obojętny czy może zasadowy. Narzędzie to wykorzystuje się przede wszystkim w laboratoriach.

Gdzie jeszcze można wykorzystać pehametr?

Można śmiało korzystać z niego także w rozmaitych gałęziach przemysłu, np. w kosmetologii. Dzięki temu narzędziu podczas przygotowywania receptur kosmetyków albo maści, jesteś w stanie sprawdzić, czy przygotowane mieszanki będą bezpieczne dla skóry użytkowników. Pehametry sprawdzają się również w zakładach chemicznych, gdzie przygotowywane są rozmaite roztwory i musisz sprawdzać, czy nie będą one za słabe albo za mocne. Urządzenie to, jak widać, staje się nieodłącznym elementem pracy wielu osób.

Praca w terenie? To żaden problem

Jeśli wydaje Ci się, że pehametry są jedynie urządzeniami stacjonarnymi, jesteś w błędzie. Okazuje się, że można je również spotkać jako narzędzia przenośne, których z powodzeniem można użyć w terenie.

Warto podkreślić, że na rynku można odnaleźć różne modele. Są takie, które mierzą jedynie PH, ale możesz również spotkać z takimi, które podają inne wskaźniki, takie jak:

  • stężenie jonów
  • temperaturę
  • potencjał redox i wiele innych.

Co ważne – każdy model został zaprojektowany w sposób, który pozwala na łatwą obsługę. Oznacza to, że nawet jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z tego typu urządzeniem, po krótkim instruktażu będziesz w stanie dokonać pomiarów. Należy również nadmienić, że są niezwykle praktyczne i dokładne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *