Praktyczne zastosowanie drukarek 3D FDM w przemyśle

Technologia FDM to niezwykle praktyczne, a zarazem przystępne rozwiązanie, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością ze strony przedsiębiorców. Mowa tu bowiem o specjalnie zaprojektowanych drukarkach 3D, budujących warstwy tworzonego modelu poprzez generowanie precyzyjnych ścieżek, na które zostaje nałożony nadtopiony materiał. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy są w stanie tworzyć stabilne, trwałe produkty, a także szczegółowe prototypy. Jedną z największych zalet drukarek tego typu jest także szeroki wybór dostępnych materiałów, od standardowych, przez inżynieryjne, na wysokowytrzymałych kończąc. W efekcie, urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, pozwalając firmom na zwiększenie swoich oszczędności oraz przyspieszenie produkcji. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Prototypowanie oraz produkcja prostych komponentów za pomocą technologii FDM

Jak wspominaliśmy na wstępie, drukarki 3D FDM cechują się szerokim wachlarzem zastosowań. Jednym z nich jest projektowanie szczegółowych prototypów, w czym pomoże nam wysokiej klasy termoplast PLA. Niska cena tego filamentu sprawia, że znakomicie sprawdza się on wszędzie tam, gdzie konieczne jest stworzenie szybkiego wydruku. W przypadku produkcji narzędzi i prototypów w branży motoryzacyjnej, spożywczej tudzież medycznej, warto jest zapoznać się z kolei z termoplastem ULTEM 1010, oferującym znakomitą wytrzymałość termiczną oraz możliwość sterylizacji. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tu też popularny termoplast FDM ABS-M30, łączący w sobie przystępną cenę i druk w sześciu kolorach, umożliwiając tym samym tworzenie naprawdę zróżnicowanych produktów.

Materiały FDM z najwyższej półki

Chociaż drukarki 3D FDM uchodzą za urządzenia przystępne w obsłudze, nie oznacza to, że nie możemy tworzyć z ich pomocą naprawdę trwałych komponentów. Przykładem jest tu chociażby PC, czyli poliwęglan, pozwalający na druk wytrzymałych produktów, o wysokiej wytrzymałości termicznej. Równie ciekawym rozwiązaniem jest tu też nowatorski kompozyt Nylon-CF10, cechujący się trwałością, odpowiadającą stopom stali. Wydruki, uzyskiwane z jego pomocą, są przy tym niewiarygodnie lekkie. Z tego też powodu, znajduje on zastosowanie chociażby w produkcji miękkich uchwytów, części zamiennych do maszyn tudzież zaawansowanych narzędzi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *