Prototypy 3D – sposób na produkt doskonały

Szybkie prototypowanie – sposób na wyeliminowanie wad

Drukowanie 3D może odbywać się z wykorzystaniem bardzo różnorodnych materiałów, co sprawia, że możliwości tych urządzeń są bardzo szerokie. Jednym z głównych zastosowań drukarek przestrzennych jest prototypowanie. Uzyskane drogą drukowania 3D prototypy służą między innymi do wykonywania rożnego rodzaju badań, jak na przykład wytrzymałościowych, funkcjonalnych czy wymiarowych. Prototypy 3D mogą być wykonywane w różnych technologiach, a każda z nich pozwala także na wykonanie projektu docelowego. Sprawia to, że próby dokonywane na prototypach są bardzo wiarygodne, dzięki czemu można skutecznie wyeliminować wady produktu, przed wypuszczeniem go na rynek.

Fory wtryskowe w technologii 3D – szybko i tanio

Szybkie prototypowanie, w zależności od zastosowanej technologii, pozwala między innymi na testowanie detali, tworzenie modeli o dużym stopniu przezroczystości czy wykonywanie elementów o bardzo skomplikowanych kształtach. Szybkie prototypowanie pozwala także sprawdzać wszelkie niedociągnięcia produktu na każdym etapie projektowania i produkcji. Modele 3D można bowiem drukować wielokrotnie, na przykład po to, by sprawdzić czy wprowadzone zmiany i poprawki są udane i przyniosły oczekiwany efekt. Bardzo często z wykorzystaniem drukarek przestrzennych wykonuje się formy wtryskowe i ich prototypy, co w zdecydowany sposób pozwala obniżyć koszty produkcji tych elementów. Wykonywanie form wtryskowych tradycyjną metodą jest bardzo drogie i czasochłonne.

Prototypy 3D – produkt doskonały

Stosując technologię DMLS w dużym stopniu skracamy czas produkcji form i obniżamy koszty. Technologia ta pozwala także wykonać prototypy z takiego samego materiału, z jakiego ma być wykonany produkt docelowy. Do wykonywania modeli 3D wykorzystuje się między innymi takie materiały, jak nylon (PA12), który może też występować z domieszką aluminium, włókna węglowego czy szkła, a także materiał zbliżony do gumy o różnych stopniach twardości czy metal, który może przybrać kształty niemożliwe do uzyskania metodami odlewniczymi. Prototypowanie 3D pozwoliło na usprawnienie produkcji i obniżenie kosztów w firmach z bardzo różnych branż – od motoryzacji po stomatologię.