Stacja zlewna – co to takiego?

W ostatnich latach świadomość o korzyściach, a nawet zaleceniach, życia zgodnie z odgórnie ustalonymi zasadami ekologii, osiągnęła bardzo wysoki poziom. Prawie w każdej dziedzinie życia, możemy znaleźć rozwiązania proekologiczne, które pomagają nam utrzymać naszą planetę oraz otaczające nas środowisko w jak najlepszej kondycji. Niegdyś, największym problemem były ścieki kanalizacyjne, które zatruwały nasze ziemie, a co za tym idzie miały negatywny wpływ np. na rozwój roślin. Nowoczesne oczyszczalnie ścieków pragną dla naszej planety tego co najlepsze i obecnie korzystają one z udogodnień proekologicznych takich jak np. osadnik radialny lub stacja zlewna. Stacja zlewna to urządzenie, które umiejscowione jest przy kolektorze wybranej sieci kanalizacyjnej lub oczyszczalni ścieków. Jej głównym zadaniem jest przyjmowanie nieczystości w formie ciekłej, które dowożone są specjalistycznymi cysternami do miejsca, w którym się znajduje. Jak działa stacja zlewcza?

Stacja zlewna – działanie instalacji zlewczej

Powiedzieliśmy już, że głównym działaniem stacji zlewczej jest przyjęcie nieczystości ciekłych, które dowożone są za pomocą wozów asenizacyjnych w wybrane miejsce. Osoba, która chciałaby skorzystać z tej możliwości tj. wywozu ścieków do stacji zlewczej, jest zobowiązana spisać umowe z firmą oferującą daną usługę. W umowie zawarte są informacje takie jak dopuszczalna, miesięczna wielkość (objętość) zabieranych przez wóz asenizacyjny zanieczyszczeń. Stacje zlewne to instalacje w pełni zautomatyzowane, wyposażone w węże spustowe, które umożliwiają opróżnienie wozów asenizacyjnych. Urządzenie mierzy objętość dostarczonych nieczystości oraz odgórnie określone przez wymagania rządowe parametry, dzięki czemu nie musimy martwić się o przekroczenie danych wartości. Stacja zlewna wyposażona jest w specjalne sito, które podczas spustu nieczystości ciekłych z wozu, zatrzymuje nieczystości w formie stałej, a następnie usuwa je na zewnątrz instalacji. Dodatkowo zautomatyzowane stacje zlewcze, wykonują automatyczny pobór próbek nieczystości, dzięki czemu można dokonać dokładnej analizy nieczystości.

Stacja zlewna – dodatkowe informacje

Stacje zlewne to urządzenia, które najczęściej produkowane są z materiałów odpornych na działanie kwasów oraz zmiennych temperatur takich jak np. stal. Dzięki całkowitym zautomatyzowaniu stacje zlewcze wykonują swoją pracę dokładnie i bezawaryjnie. Każda stacja zlewna posiada możliwość indywidualnego dostosowania do osobistych wymagań danego użytkownika, dzięki czemu jej obsługa jest prosta i intuicyjna.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *