Technika i elektronika w przyszłości – czy da się przewidzieć ich rozwój?

Przewidywaniem tego, w jaki sposób rozwinie się technologia, zajmują się nie tylko profesjonalni analitycy, ale również np. pisarze science fiction. Zdarza się, że to Ci drudzy trafiają z prognozami. W chwili obecnej tempo, w jakim rozwija się technologia jest szybsze niż kiedykolwiek dotąd. Czy w tej sytuacji można jeszcze cokolwiek przewidywać?

Internet wszystko zmienił

Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak szybkiego dostępu do tak ogromnej ilości informacji jak obecnie. Internet sprawił, że każdy może kształcić się i rozwijać w praktycznie dowolnej dziedzinie i to zazwyczaj za darmo. W tej sytuacji nie możemy wiedzieć, gdzie pojawią się nowe, rewolucyjne wynalazki ani które z pomysłów zostaną przez ogół zaakceptowane i rozwinięte.

Nikt tego nie przewidział

Rozwój internetu i możliwości jakie daje zaskoczyły nawet jego twórców. Ten wynalazek jest stosunkowo młody, natomiast już teraz zdążył wywrócić świat do góry nogami. Wpływa nie tylko na rozwój techniki, ale też w coraz większym stopniu na stosunki panujące w społeczeństwie. Kolejne pokolenie i specyficzna kultura jaką tworzy to zaskoczenie nawet dla najtęższych umysłów. Na chwilę obecną wydaje się, że można w ciemno stawiać na to, że internet będzie stopniowo trafiał w coraz więcej obszarów naszego życia i że raczej nie ma szans na odwrócenie tego procesu. Nie można jednak powiedzieć tego na sto procent – coraz więcej ludzi buntuje się przeciwko technologii, nie jest wykluczone, że wkrótce powstanie wobec niej jakiś ruch oporu.

Wyzwania

Powszechna dostępność technologii sprawiła między innymi, że ludzie są od siebie coraz dalej – coraz częściej wolą działać samodzielnie zamiast współpracować. Ma to zarówno pozytywne jak i negatywne konsekwencje. Do negatywnych na pewno należy fakt, że w tak skonstruowanym świecie trudno będzie nam skutecznie podjąć któreś z wyzwań, jakie ludzkość od wieków sama przed sobą stawia, jak chociażby zaprowadzenie na świecie pokoju, rozwiązanie problemu głodu czy kolonizacja najbliższych Ziemi ciał niebieskich.