W trosce o czystą wodę

Nie tylko instalacja, którą płynie woda pitna, powinna być czysta i regularnie poddawana przeglądom. Dezynfekcji i czyszczenia wymagają także instalacje rozprowadzające wodę, która jest przeznaczona do innych celów niż spożywcze.

 

Czysta instalacja to czysta woda

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że czystość wody, która leci z naszych kurków, jest w dużej mierze uzależniona od stanu instalacji. Jeżeli jest ona zaniedbana, niepoddawana przeglądom i rzadko czyszczona, to nie możemy oczekiwać, że przepływająca przez nią woda będzie krystalicznie czysta. Tego, że po dłuższym czasie użytkowania rury doprowadzające wodę będą brudne, możemy być pewni – niezależnie od tego, czy płynie nimi ciepła czy zimna woda. Skutki tego stanu rzeczy mogą być opłakane, jeżeli zaniedbamy przegląd instalacji wodnych. Przede wszystkim woda będzie coraz gorszej jakości i mogą się w niej znajdować grzyby, bakterie i zanieczyszczenia. W takiej sytuacji woda przestaje się nadawać do picia, a nawet niemożliwe jest wykorzystanie jej do celów przemysłowych. Przywrócenie takiej zaniedbanej instalacji do dawnej świetności jest niemal niemożliwe, a oczyszczenie wody bardzo trudne.

 

Szybko i profesjonalnie

Istnieje kilka sposobów czyszczenia i dezynfekcji instalacji wodnych. Jeżeli zależy nam jednak na maksymalnej skuteczności tych zabiegów, to zdecydujmy się na chemiczne czyszczenie instalacji. Jeżeli zaniedbamy ten obowiązek, to zanieczyszczenia odkładające się w instalacji mogą sprawić, że zostanie ona przez nie zatkana i nie będzie pełnić funkcji, do jakiej jest przeznaczona. Chemiczne czyszczenie instalacji to najprostsza i najbardziej skuteczna na pozbycie się wszelkich utrudniających jej pracę złogów, jak na przykład kamień czy szlam. Wystarczy to zrobić raz na kilka lat, a sam zabieg trwa jedynie kilka godzin. Zabieg ten powinni wykonać specjaliści, którzy wiedzą jakich preparatów użyć i w jakich proporcjach. Każda instalacja może wymagać innego czyszczenia, dlatego przed przystąpieniem do niego fachowcy oceniają jej stan i na tej podstawie wybierają metodę czyszczenia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *