Wkrętaki – jakie przydadzą się w naszym domu?

Nie ma osoby na świecie, która nigdy w życiu nie widziała na oczy pospolitego wkrętaka. Wkrętak to fachowa nazwa śrubokręta. Takie narzędzie spotkamy w każdym warsztacie, zakładzie produkcyjnym, garażu oraz domowej skrzynce z narzędziami. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat wkrętaków, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy!

Wkrętaki – rodzaje

Wkrętaki, a potocznie nazywane śrubokrętami są najstarszymi narzędziami używanymi w budownictwie. Popularne wkrętaki wykorzystywane są głównie do wkręcania i wykręcania śrub o nacięciu podłużnym. Przez lata jednak wykształciły się różne rodzaje wkrętaków. Co ciekawe, od wielu lat wkrętaki konkurują z popularnymi również „krzyżakami”. Zarówno wkrętaki, jak i „krzyżaki” można zakupić ze strony https://profitechnik.pl/.

Na polskim rynku można zakupić wkrętaki płaskie oraz krzyżowe. 

Wkrętaki płaskie to najstarszy typ narzędzia tego rodzaju. Umożliwiają one wkręcenie i wykręcenie śrubek charakteryzujących się podłużnym nacięciem. 

Wkrętak krzyżowy jest bardziej złożony od wkrętaka płaskiego. Z tego względu wkrętaki krzyżowe można podzielić na wkrętaki Pz, wkrętaki Ph, wkrętaki płasko-krzyżowe, wkrętaki izolowane czy precyzyjne. Wszystkie wymienione powyżej typy reprezentują tzw. wkrętaki ręczne. Natomiast na rynku można zakupić również wkrętaki akumulatorowe, które nazywane są również wkrętarkami. 

Wkrętaki – na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego narzędzia?

Chcąc zakupić wkrętak na przykład ze strony https://profitechnik.pl/ lub ze sklepu budowlanego, warto się wcześniej zastanowić, do jakich prac będzie nam on potrzebny. Jeśli musimy wkręcić jedną śrubkę, to wkrętak płaski lub krzyżowy będzie jak najbardziej wystarczający. Jeśli natomiast mamy do wykonania bardziej zaawansowane prace na przykład obejmujące przykręcanie płyt kartonowo-gipsowych, musimy zwrócić uwagę na rodzaj rękojeści (uchwyt powinien być wykonany z materiału odpornego na uszkodzenia), grot (powinien być stalowy) oraz typ wkrętaka. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *