Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje w swojej pracy energię odnawialną. Można je zamontować zarówno na starych, jak i nowych budynkach. Zanim zdecydujesz się na ten rodzaj inwestycji, to zapoznaj się z naszym artykułem. Dzięki temu dowiesz się, jakie są rodzaje pomp ciepła, czym charakteryzuje się każdy z nich oraz które z nich warto zamontować.
Pompa ciepła – zasada działania
Na początek warto przyjrzeć się zasadzie działania pompy ciepła. Urządzenia te wykorzystują energię pobieraną ze środowiska – powietrza, wody czy gruntu. Podczas wytwarzania energii nie zachodzi proces spalania, dzięki temu do środowiska naturalnego nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Dlatego jest to wygodny, a zarazem opłacalny sposób na ogrzewanie budynków, a tym samym odejście od paliw kopalnych. Pompa ciepła – zasada działania jest prosta, opiera się na działaniu termodynamiki. Jak już dowiedziałeś się, jaka jest zasada działania pompy ciepła, to warto przyjrzeć się dostępnych rodzajów pomp ciepła.
Pompa ciepła powietrzna – czym się charakteryzuje?
Pompa ciepła powietrzna jest najczęściej wybieranym rodzajem tego urządzenia. Jedną z największych zalet tego urządzenia jest niska cena inwestycji. Źródłem ciepła jest powietrze otrzymywane z jednostki zewnętrznej. W tej kategorii wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń:
- pompy ciepła powietrze-powietrze (służą tylko do ogrzewania budynku)
- pompa ciepła powietrze-woda (są zarówno do ogrzewania i budynku i grzania wody użytkowej)
Pompa ciepła powietrzna https://duneko.pl/pompy-ciepla/ stosowana jest najczęściej jako dodatkowe źródło ogrzewania domu np. podłogówka. Dzięki temu można utrzymać komfort cieplny w domu nawet podczas bardzo niskich temperatur. Wśród pomp ciepła powietrznych wyróżnia się pompy ciepła monoblok i split. Urządzenia mają podobną budowę, lecz różni ich rozmieszczenie komponentów oraz wielkość jednostki wewnętrznej. Pompy ciepła typu split są tańsze, lecz pompy typu monoblock zajmują mniej miejsca.
Pompa ciepła gruntowa, co warto o niej wiedzieć?
Pompy ciepła gruntowe do prawidłowego działania wykorzystują energię geotermalną (ziemną). Już na wysokości 1,5 m pod powierzchnią ziemi temp. utrzymuje się zawsze powyżej 0°C. Dzięki temu urządzenia działa tak samo efektywnie niezależnie od temp. powietrza (nawet jeśli znacznie spada poniżej 0°C). Pompa ciepła gruntowa jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Choć koszty inwestycji są wysokie, to eksploatacja jest bardzo niska.