Jak działa lodówka? Ogólna zasada i najważniejsze elementy

Współcześnie lodówka znajduje się w każdym domu. Jest urządzeniem tak powszechnym, że trudno wyobrazić sobie bez niej normalne życie. Urządzenie to niewątpliwie wydatnie pomaga w zorganizowaniu sobie żywienia a coraz częściej jest również wyposażone w dodatkowe funkcje (np. kostkarkę). Czy jednak ktokolwiek zastanawia się, w jaki sposób działa?

Parownik i czynnik chłodniczy

Prawdopodobnie najważniejszym obszarem lodówki jest przewód, po którym rozchodzi się czynnik chłodniczy (freon). Zazwyczaj zgromadzony jest w parowniku, czyli miejscu, w którym przewód intensywnie się skręca. Parownik znajduje się w okolicach zamrażalnika, dzięki czemu panująca w nim temperatura zawsze jest ujemna i można w nim przechowywać między innymi zamrożone mięso.

Sprężarka

Elementem, który sprawia, że czynnik chłodniczy zgromadzony w parowniku rozchodzi się po całej lodówce jest sprężarka. To właśnie praca tego podzespołu jest słyszalna, gdy lodówka zaczyna nagle brzęczeć – z początku intensywnie, a potem coraz delikatniej.

Termostat

Za włączenie sprężarki odpowiada termostat. Gdy czujnik temperatury pokazuje, że temperatura w komorze wzrasta do nieakceptowalnego poziomu, termostat aktywuje układ chłodniczy sprawiając, że w niedochłodzone miejsca trafia freon. Analogicznie – gdy w komorze temperatura jest zbyt niska, wówczas termostat wyłącza sprężarkę tak, aby wnętrze lodówki mogło nieco się ogrzać.

Użytkowanie i naprawy

Znajomość ogólnej zasady działania lodówki pozwala znacznie szybciej namierzyć wszelkiego rodzaju usterki i naprawić je. Jeśli sprężarka pracuje bez przerwy będziemy wiedzieli, że odpowiedzialny może być za to termostat. Jeśli lodówka zużywa znacznie więcej prądu niż sugerowałaby to specyfikacja urządzenia, jaką otrzymaliśmy od producenta, to najprawdopodobniej jest nieszczelna. W takiej sytuacji czujnik bez przerwy wskazuje zbyt wysoką temperaturę.

Poważniejszych awarii lodówki lepiej nie podejmować się samemu. Jeśli uszkodzony został układ chłodniczy lub programator, to mamy do czynienia z zadaniem dla fachowca. Jednak zepsuty jest termostat lub czujnik temperatury, będziemy już w stanie wymienić je samodzielnie.