Fotowoltaika co to jest i co daje?

Negatywny wpływ eksploatacji paliw kopalnych na środowisko oraz rosnące ceny prądu sprawiły, że coraz większą popularność zyskują naturalne, odnawialne źródła energii. Jednym z nich są promienie słoneczne, z których korzysta fotowoltaika. Co to jest, jakie korzyści wynikają z zamontowania paneli i czy takie rozwiązanie się opłaca w umiarkowanej strefie klimatycznej?

Fotowoltaika – kiedy się opłaca?

Za zamontowaniem systemu przemawia przede wszystkim możliwość obniżenia rachunków za prąd. Najlepszym sposobem na duże oszczędności jest wykorzystanie darmowego źródła energii – promieniowania słonecznego, które następnie przetwarzane jest na prąd. Takie możliwości stwarzają panele, na działaniu których opiera się fotowoltaika. Kiedy się opłaca montaż takiej instalacji? Przede wszystkim:

  • przy wysokim i umiarkowanym zapotrzebowaniu domu na prąd,
  • z myślą o zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków,
  • jeżeli zależy Ci na ochronie środowiska.

Z fotowoltaiki mogą korzystać również firmy i gospodarstwa rolne – przy mikroinstalacjach o mocy do 50 kWp one także mogą rozliczać się z zakładem energetycznym na zasadzie net-meteringu.
Opłacalność instalacji zależy także od lokalizacji budynku oraz jego uwarunkowań technicznych. Co daje fotowoltaika? Darmowy prąd, z którego możesz korzystać cały rok. Panele wykorzystują światło dzienne do wytworzenia energii słonecznej, którą następnie doprowadza do domu fotowoltaika. Dlaczego warto z tego skorzystać? Bo to najlepszy sposób, aby uniezależnić się od rosnących cen i znacząco obniżyć rachunki. Montaż fotowoltaiki poznań

Fotowoltaika – ile kosztuje?

Wszystko zależy od projektu instalacji oraz mocy paneli, w jakie zostanie wyposażona przygotowana dla Ciebie fotowoltaika. Ile kosztuje montaż można oszacować dopiero na podstawie wstępnej wyceny. Ponadto inwestorzy mogą skorzystać z różnych form dofinansowania i bezzwrotnych dotacji.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Wśród zalet można wymienić bezobsługowe działanie instalacji oraz uniezależnienie od cen dostawców prądu. Co daje fotowoltaika? Przede wszystkim ekologiczny, bezpieczny i darmowy dostęp do energii przez cały rok. Ponadto nie musisz się obawiać przerw w dostawie prądu wywołanych awarią w elektrowni. Montaż paneli podnosi także wartość rynkową budynku, dlatego to dobre rozwiązanie, jeżeli planujesz sprzedać nieruchomość.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *