Elektronika w urządzeniach AGD – rola, funkcje i problemy

Układy elektroniczne znajdują coraz to nowe zastosowania. Jeszcze do niedawna wśród elektronicznych urządzeń w Polskich domach znajdowały się wyłącznie radio i telewizor, później dołączył do nich komputer. Obecnie elektronika znajduje się również w praktycznie wszystkich urządzeniach AGD.

Programator

Elementem, który odpowiada za regulację pracy dowolnego urządzenia AGD, niezależnie od tego, czy mamy tu na myśli lodówkę, zmywarkę, pralkę czy suszarkę bębnową, jest programator. To część odpowiedzialna za koordynowanie wszystkich procesów, będąca praktycznie mózgiem urządzenia. Programator jest elementem kluczowym i jeśli zostanie uszkodzony – musi zostać wymieniony.

Lodówki

Obsługa tradycyjnych lodówek sprowadzała się właściwie do tego, że należało umieścić w nich jedzenie po czym zamknąć drzwi. Współczesne lodówki potrafią jednak znacznie więcej, co oznacza, że potrzebują więcej układów elektronicznych. Dzięki nim możemy między innymi sterować panującą w komorze temperaturą lub jeśli mamy lodówkę z kostkarką – zażyczyć sobie, aby lodówka przygotowała dla nas kostki lodu.

Zmywarka

W zmywarce moduł elektroniczny jest odpowiedzialny za ustawienie odpowiedniego programu, dzięki któremu urządzenie wie jak mocno może ogrzać wykorzystaną do zmywania wodę lub jak dużo detergentu może do niej dodać. Wszystko można ustawić na panelu sterującym. Im lepiej poznamy swoje urządzenie i niuanse sterowania, tym bardziej będziemy zadowoleni z jego pracy.

Pralka

Również w pralkach instaluje się coraz bardziej złożone układy elektroniczne, od programatora, przez panel sterujący, po regulatory ciśnienia i temperatury. Elementy te muszą być dobrze zabezpieczone, bo gdyby dostała się do nich woda, to urządzenia szybko przestałoby prawidłowo działać. W pralkach odpowiedni program coraz częściej wybieramy za pomocą elektronicznego panelu sterowania z wyświetlaczem a nie tak, jak miało to miejsce w urządzeniach starego typu – za pomocą pokrętła. Za pomocą elektroniki urządzenie komunikuje się z użytkownikiem o wiele skuteczniej.