Kołnierze stalowe – jak powstają?

W budownictwie szeroko wykorzystywane są konstrukcje ciśnieniowe. Podstawowym elementem są kołnierze stalowe, umożliwiające połączenie rurociągów z ciśnieniowymi zbiornikami. Istnieje wiele metod łączenia rurociągów – właśnie jeden sposób bazuje na kołnierzach stalowych. Jak dokładnie powstają tego typu elementy i jakie mają właściwości? O tym wszystkim opowiadamy w poniższym artykule.

Jak kołnierze stalowe są wykorzystywane?

Stalowe kołnierze pozwalają na uzyskanie szczególnych połączeń między rurami. Elementy tego typu są w stanie wytrzymać ciśnienie powyżej nawet 350 atmosfer. Producenci dzięki inżynieryjnym technikom są w stanie zwiększyć jeszcze wytrzymałość poprzez zastosowanie pierścieni z odpowiednio dobranymi gwintami. Kołnierze stalowe z uwagi na pełnione funkcje mają za zadanie wytrzymać warunki, które są określone podczas ich produkcji przez techniczne normy. Jeśli chodzi o tego typu elementy ich właściwości i parametry są determinowane przez europejskie normy EN 1091-1 oraz szereg amerykańskich norm ASA- ASME (ANSI) B16,5. Jak widać, proces produkcji kołnierzy stalowych jest dobrze przemyślany i kontrolowany przez szereg procedur.

Kołnierze stalowe – jak wygląda ich produkcja?

Z uwagi na funkcje, jaką pełnią kołnierze stalowe muszą być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Aspekt ten wpływa na jakość produktów, a także wytrzymałość, która przekłada się na pełnioną potem funkcję związaną z łączeniem rur. Omawiając proces produkcji, nie sposób nie wspomnieć o tym, że omawiane kołnierze są produkowane w wielu rozmowach, co pozwala szybko dobrać odpowiednie parametry do potencjalnego zadania. Stalowe elementy tego typu można dostosować pod względem średnicy zewnętrznej, średnicy przylgi kołnierza, średnicy podziałowej otworów pod śruby i otworu pod śrubą.

Najczęściej produkowane są kołnierze stalowe płaskie, wywijane, wyposażone z gwintem, z szyjką i zaślepiające. Jak widać, wybór takich elementów jest szeroki, co świadczy o postępie technologicznym w kontekście produkcji kołnierzy stalowych.